وب هاستینگ یا میزبانی وب دقیقا چیست؟

اینترنت بسیاربزرگ است و از میلیاردها وب سایت تشکیل شده است. بسیاری از افراد می‌خواهند با راه اندازی وب سایت خود به اینترنت بپیوندند اما نمی‌دانند از کجا باید شروع کرد. اولین گام در راه اندازی یک سایت پیدا کردن “هاست” است. در ادامه به این سؤال که وب هاستینگ دقیقاً چیست پاسخ خواهیم داد.

وب هاستینگ چیست؟

فرض کنیم شما قصد باز کردن یک مغازه اسباب بازی فروشی را دارید. علاوه بر پروانه و سایر مدارک قانونی، به یک عمده فروش و همچنین یک «مغازه» برای شروع به کارخود نیاز دارید. برای پیدا کردن «مغازه» مناسب باید به یک بنگاه معاملات ملکی که در این کار خبره است مراجعه کنید. آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا در بهترین محل ممکن مغازه خود را پیدا و اجاره کنید. در نهایت در یک مجتمع تجاری، مغازه مورد نظر خود را پیدا خواهید کرد. مالک این مجتمع یک شرکت است و شما مغازه را از شرکت اجاره می‌کنید.

وب هاستینگ از بسیاری جهات شبیه مثال فوق می‌باشد. یک شرکت ارائه کننده خدمات هاستینگ مانند صاحب یک مجتمع تجاری است با این تفاوت که به جای اینکه مالک یک مکان فیزیکی باشد مالک تعدادی «سرور» (واژه مصوب فرهنگستان، کارساز می‌باشد) است. فضای این سرورها به بخش‌هایی تقسیم شده است که هر یک از این بخش‌ها را می‌توان اجاره کرد. همانطور که در یک مجتمع تجاری واحدها از لحاظ مساحت و بزرگی ممکن است با هم تفاوت داشته باشند، سرورها نیز می‌توانند بخش‌هایی با اندازه‌های متفاوت داشته باشند. اینکه چه بخشی مناسب شماست بستگی به بزرگی سایت شما دارد. در یک مغازه شما قفسه، انبار و ویترین خواهید داشت و در وب سرور، فایل و عکس.

بعضی از سؤالات متداول درباره وب هاستینگ:

فرق «هاست» با «دومین» یا «دامنه» چیست؟

خریدن یک دامنه مانند ثبت یک شرکت است. زمانی که حق انحصاری استفاده از یک اسم را برای شرکت (سایت) خود به دست آوردید، نیاز به اجاره مکانی (روی یک سرور) دارید تا بتوانید شرکت (سایت) خود را راه اندازی نمایید. تفاوت هاست و دامنه و وبسایت را در اینجا بخوانید.

آیا می‌توان از کامپیوتر شخصی خود بعنوان سرور سایت استفاده کرد؟

اگر چه این کار امکان پذیر است اما انجام آن با دشواری‌های زیادی همراه است. معمولاً کسی منزل مسکونی خود را به مغازه تبدیل نمی‌کند. این قاعده در مورد یک وب سایت نیز صدق می‌کند. برای اینکه کامپیوتر شخصی شما نقش سرور سایت را ایفا کند نیاز دارید که بیست و چهار ساعت شبانه روز بی وقفه به اینترنت وصل باشید. علاوه بر آن باید یک آدرس IP اختصاصی داشته باشید، که این خود سبب افزایش بهای اینترنت مصرفی ماهانه شما خواهد شد.

علاوه بر این نیاز به نصب نرم افزارهای وب سرور و امنیتی دارید و بالاخره اینکه باید توانایی برطرف کردن هر نوع ایرادی را داشته باشید. در مجموع نمی‌توان گفت این کار غیر ممکن است اما انجام آن مقرون به صرفه نیست.

از بین طرح‌های هاستینگ کدام یک را انتخاب کنم؟

جواب این سؤال به نوع سایت شما بستگی دارد. آیا یک سایت اطلاع رسانی است؟ آیا قرار است کسانی عضو آن بشوند؟ آیا سایت بر مبنای پایگاه داده کار می‌کند یا صرفا صفحات ساده html هستند؟ آیا می‌خواهید یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنید؟  این‌ها عوامل مؤثری هستند که در انتخاب نوع طرح تأثیر گذار هستند.

در مجموع سه نوع هاستینگ وجود دارد: اشتراکی، اختصاصی و VPS

هاست اشتراکی اشتراکی: هاست اشتراکی مثل زندگی در مجتمع آپارتمانی است که کنتور مستقل ندارد. همه از یک منبع استفاده می‌کنند بنابراین اگر کسی بیش از دیگران از منابع سرور استفاده کند بر دیگر سایت‌های اثر منفی خواهد گذاشت. اکثر افراد در شروع کار با این طرح، سایت خود را راه اندازی می‌کنند ضمناً این طرح ارزانترین و متداول‌ترین نوع هاستینگ است.

VPS

VPS: وی پی اس یا سرور مجازی شخصی نیز شبیه به یک مجتمع آپارتمانی است اما هر سایت منابع خاص خود را دارد و برمحیط سایت کنترل بیشتری دارد ولی باز هم اگر یکی بخواهد مقدار بیشتری از منابع سرور را مصرف کند، تا حدی بر دیگران اثر منفی خواهد گذاشت. البته در VPS نسبت به هاست اشتراکی به ندرت این اتفاق روی می‌دهد.

سرور اختصاصی

سرور اختصاصی: شبیه به یک منزل مسکونی شخصی است. تمامی منابع سرور به شما اختصاص دارد و با دیگران در استفاده از منابع شریک نیستید. یک خانه می‌تواند از نظر زیر بنا و مساحت با دیگر خانه‌ها تفاوت داشته باشد، با بزرگ شدن سایت خود باید به فکر یک سرور اختصاصی بزرگتر باشید.

نویسنده مطلب

اکرم حاجی قاسمی

یک پاسخ

دیدگاه خود را ارسال کنید

ساخت سایت حرفه‌ای و باکیفیت در ۵۵ ثانیه

راه‌اندازی سایت های باکیفیت در ۵۵ ثانیه

تارینو سرویس ایجاد و راه‌اندازی یک سایت باکیفیت است که توسط بهترین صاحبان‌ وبسایت استفاده شده‌است. به راحتی سیستم ها و امکانات مورد نظر را نصب کنید، یک قالب زیبا انتخاب کنید و ایده خود را درکمترین زمان به واقعیت تبدیل کنید.