سیستم مدیریت محتوا چیست؟

تاریخچه سیستم مدیریت محتوا (CMS)

در گذشته‌های دور اینترنت! زمانی که من به تازگی کار طراحی صفحات وب را شروع کرده بودم و حرفی از سیستم های مدیریت محتوا نبود، برای انجام هر عملی در یک صفحه وب باید به زبان HTML برنامه نویسی می‌کردیم. این زبان به مرورگر می‌گفت که صفحه را چگونه نمایش دهد. هر وقت چیزی برای نمایش به صورت ستونی وجود داشت، از جدول استفاده می‌کردیم. این روش بسیار وقت گیر بود و کار به آهستگی پیش می‌رفت.

پس از مدتی نرم‌افزارهای ویرایشگری (مانند WYSIWYG) بوجود آمدند که وظیفه نوشتن کد را به عهده گرفتند. متأسفانه این نرم‌افزارها مشکلات زیادی داشتند و مجبور بودیم مجدداً کد ایجاد شده را بصورت دستی اصلاح کنیم. این کار تنها باعث می‌شد کمی در زمان صرفه جویی شود.

مرحله بعدی در فرآیند تکامل طراحی صفحات وب، پیدایش CSS بود. یک روش کاملاً متفاوت برای نمایش صفحات بوجود آمد و بدین صورت جدول‌ها و سایر روش‌هایی که طراحان وب بکار می‌بردند تا هر چیزی سر جای خودش قرار بگیرد، کنار گذاشته شدند.

طی چند سال پس از آن طراحی وب عرصه خودنمایی برنامه نویسان شد. حالا سایت‌ها می‌توانستند کارهای بیشتری انجام دهند و برنامه نویسان روش‌هایی را بوجود آوردند که انجام بسیاری از کارهای وقت گیر را بصورت خودکار در می‌آورد. بعنوان مثال وقتی من کار طراحی صفحات وب را شروع کردم، اگر لازم بود بنر صفحه عوض شود، مجبور بودم بنر تمامی صفحات سایت را عوض کنم. در حال حاضر به کمک یک ترفند برنامه نویسی، با تعویض بنر در یک صفحه، در همه صفحه ها تغییر می‌کند.

در حال حاضر فرآیند تکامل طراحی وب ما را به مرحله «سیستم‌های مدیریت محتوا» یا CMS رسانده است. اساسا CMS شامل برنامه‌ایست که به مرورگر شما می‌گوید چگونه سایت را برای شما به نمایش بگذارد. CMS هم برای کاربر و هم طراح سایت یک مزیت بزرگ فراهم می‌آورد. سیستم مدیریت محتوا همانطور که از نامش پیداست مدیریت مطالب، فایل ها و عکس های شما را برعهده می‌میگیرد بطوری که تنها کافیست عکس را بین مطلب بکشید تا به طور خودکار برروی سایت بارگذاری و در بین متن نمایان شود. به راحتی فونت متن را تغییر دهید، مطالب خود را در دسته بندی های دلخواه مانند آموزشی، اخبار و یادداشت ها قرار دهید.

یکی دیگر از مزیت های این سیستم ها قابلیت شخصی سازی و اضافه کردن امکانات آن تنها با چند کلیک است. برای کارهای مختلف مثل اضافه کردن فرم تماس با ما یا برای مثال ساخت خبرنامه ایمیلی، بسته هایی با نام «افزونه» یا پلاگین توسط افراد متخصص تهیه شده است که با نصب ساده آن‌ها برروی سایت میتوانید از آن‌ها در سایت خود استفاده کنید. میخواهید تعداد بازدید سایت خود را رصد کنید؟ یا میخواهید یک گالری تصاویر بسازید؟ فقط چند کلیک تا افزودن این قابلیت به صورت رایگان فاصله دارید!

برخی از مزایای استفاده از سیستم مدیریت محتوا عبارتند از:

انعطاف پذیری

یک سایت بر مبنای سیستم مدیریت محتوا به مراتب انعطاف پذیرتر از یک سایت استاتیک است. کاربر چنین سایتی می‌تواند به روش‌های مختلف به گردش در سایت بپردازد مثلاً:

  • کلیک کردن روی منوها و لینک ها
  • جستجوی موضوعی از طریق کادر جستجو در سایت
  • انتخاب یک مقاله یا پست از طریق دسته بندی موضوعی و تگ‌ها

سایت‌های بر مبنای CMS برای طراح سایت نیز انعطاف پذیری بیشتری ایجاد می‌کنند. یک پست را می‌توان یک بار نوشت ولی در همه جای سایت به نمایش گذاشت. مثلاً این پست که شما در حال خواندن آن هستید دارای برچسب های «ورد پرس»، «CMS» و «سیستم مدیریت محتوا» است. شما هر جای سایت که باشید با جستجوی عبارت CMS می‌توانید این صفحه و هر صفحه‌ای که برچسب CMS داشته باشد را پیدا کنید.

آسان‌تر شدن جستجو در سایت

دوباره به گذشته‌های دور طراحی وب برگردیم، در آن زمان جستجو در سایت به کندی صورت می‌گرفت و نتایج به دست آمده آنچنان دقیق نبودند. امروزه به کمک CMS جستجو سریع‌تر و نتایج حاصل از آن بهتر شده است.

سهولت ایجاد تغییرات در سایت

گاهی می‌خواهید ظاهر سایتتان را برای مدت کوتاهی تغییر داده و سپس به حالت اول برگردانید. مثلاً سایت گوگل گاهی اوقات به مناسبت‌های خاصی (مثلاً تعطیلات سال نو و …) لوگوی خود را تغییر می‌دهد. فرض کنید می‌خواهید یک مسابقه بر پا کنید یا برای مدت خاصی یک فروش ویژه داشته باشید. به کمک CMS می‌توانید تغییرات دلخواه را ایجاد نموده و به سیستم بگویید که چه زمانی آن را اعمال کند و چه زمانی سایت را به حالت اول برگرداند.

سهولت در کار گروهی

به کمک CMS هر کدام از اعضای تیم شما می‌توانند محتوای خود را تولید و بارگذاری نماید بدون اینکه نیازی به یک متخصص برای بروزرسانی سایت خود داشته باشید. درواقع نیازی نیست که چیزی از برنامه نویسی یا طراحی بدانید. استفاده از CMS به آسانی استفاده از یک برنامه ویرایشگر متنی است.

 

نویسنده مطلب

اکرم حاجی قاسمی

2 پاسخ

دیدگاه خود را ارسال کنید

ساخت سایت حرفه‌ای و باکیفیت در ۵۵ ثانیه

راه‌اندازی سایت های باکیفیت در ۵۵ ثانیه

تارینو سرویس ایجاد و راه‌اندازی یک سایت باکیفیت است که توسط بهترین صاحبان‌ وبسایت استفاده شده‌است. به راحتی سیستم ها و امکانات مورد نظر را نصب کنید، یک قالب زیبا انتخاب کنید و ایده خود را درکمترین زمان به واقعیت تبدیل کنید.