تفاوت «وب سایت» و «دامین» و «هاستینگ» چیست؟

Site-vs-Host-vs-Domain

 

با ویژگی های وب سایت شروع میکنیم؛ یک وب سایت شامل فایل ها (مانند: index.html, index.php, تصاویر و css و…) و در اکثر موارد یک پایگاه داده (Database) می باشد. معمولا کاربران برای مدیریت راحت مطالب و فایل ها یک سیستم مدیریت محتوا نصب می‌کنند. همچنین نیاز دارد به صورت شبانه روزی آنلاین باشد تا کاربران بتوانند از آن استفاده کنند.

اما هاستینگ (Hosting) فضای روی یک سرور است که در آن پایگاه داده و فایل های وبسایت شما قرار دارند و توسط کاربران و موتورهای جست‌وجو قابل دسترسی است. می توانید در این مطلب درباره هاستینگ و میزبانی‌وب بیشتر بخوانید.

google-ai-main

اگر کسی بخواهد از سایت شما دیدن کند، به آدرس اینترنتی سایت شما نیاز دارد. (آدرس اینترنتی مکان سروری است که فایل های سایت شما در آن میزبانی شده اند) آدرس اینترنتی میتواند یک اینترنت پروتکل (Internet Protocol) یا آدرس آی پی (Address IP) باشد. بیایید زیاد سختش نکنیم؛ بعنوان مثال: 173.194.70.113 اگر در مرورگر خود (FireFox, Internet Explorer, Opera, Safari, Chrome) آدرس آی پی بالا را وارد کنید سایت گوگل یعنی google.com برای شما باز خواهد شد.

حفظ کردن آدرس آی پی تمام سایت هایی که در طول روز افراد بازدید میکنند کاری دشوار و تقریبا غیر ممکن است! به همین منظور از «دامنه» یا همان آدرس اینترنتی استفاده می شود زیرا اسم دامنه برای به خاطر سپرده شدن بسیار مناسب تر است. حفظ کردن google.com به‌مراتب راحت تر از حفظ کردن دسته‌ای از اعداد مانند 173.194.70.113 است درصورتی که هردوی آن ها یک کار مشترک انجام میدهند و شما را به وبسایت مورد نظرتان هدایت می کنند.

امیدوارم این بار دیگر تفاوت این سه را متوجه شده‌باشید، اما اگر دیدگاه متفاوتی دارید، در قسمت نظرات زیر این مطلب دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

نویسنده مطلب

یک پاسخ

دیدگاه خود را ارسال کنید

ساخت سایت حرفه‌ای و باکیفیت در ۵۵ ثانیه

راه‌اندازی سایت های باکیفیت در ۵۵ ثانیه

تارینو سرویس ایجاد و راه‌اندازی یک سایت باکیفیت است که توسط بهترین صاحبان‌ وبسایت استفاده شده‌است. به راحتی سیستم ها و امکانات مورد نظر را نصب کنید، یک قالب زیبا انتخاب کنید و ایده خود را درکمترین زمان به واقعیت تبدیل کنید.