SSL چیست و S در HTTPS چه فایده ای دارد؟

اگر از وبسایت خود برای تجارت الکترونیک استفاده می‌کنید، به کار بردن SSL برای پردازش امن کارت‌های اعتباری، اجباری است. با این وجود اگر سایت شما کاری به پردازش پرداخت‌ها نداشته باشد باز هم باید استفاده از HTTP امن یا همان HTTPS را جدی بگیرید.

SSL چیست و چرا باید به آن اهمیت داد؟

SSL به زبان ساده همان حرف «S» در انتهای HTTPS است. SSL یک مرحله رمزگذاری به HTTP اضافه می‌کند در نتیجه هم می‌توانیم از درست بودن هویت گیرنده یک پیغام اطمینان حاصل کنیم و هم اینکه فقط گیرنده مجاز بتواند پیغام را رمز گشایی کند و محتوای آن را ببیند. اطلاعات حساس مانند شماره کارت اعتباری یا اساساً هر چیز محرمانه دیگر باید توسط HTTPS منتقل شود. گرایش روزافزونی نسبت به استفاده از HTTPS برای انتقال همه نوع اطلاعات به وجود آمده که نمونه آن را می‌توان در وبسایت‌های خبری، وبلاگ‌ها، موتورهای جستجو و وبسایت‌های برندهای معروف دنیا دید. بنابراین حتی اگر سایت شما کاری به پردازش پرداخت‌ها نداشته باشد باز هم دلایلی خوبی وجود دارند که به استفاده از HTTPS روی بیاورید. بعضی از این دلایل عبارتند از:

اعتبار:

حتی کاربران غیر حرفه‌ای نیز دیدن قفل سبز رنگ در گوشه آدرس بار مرورگر خود را نشانه اعتبار سایت شما و امنیت آن می‌دانند.

ssl

محافظت از گذرواژه‌ها:

فرض کنیم سایت شما فقط محل نمایش ویدیو کلیپ‌های حیوانات خانگی باشد اگر کابر سایت شما از WIFI استفاده کند و از گذر واژه‌ای برای ورود به سایت شما استفاده کند که برای امور بانکی خود نیز همان را بکار می‌برد، در صورت عدم استفاده از HTTPS شما دارید بصورت بالقوه یک حفره امنیتی ایجاد می‌کنید زیرا گذرواژه بدون اینکه رمزگذاری شود از طریق WIFI در همه جا پخش می‌شود.

تضمین آینده:

خیلی از سایت‌ها هنوز دارند از HTTP استفاده می‌کنند ولی گرایش عمومی به HTTPS را نمی‌توان انکار نمود و با افزایش آگاهی کاربران نسبت به امنیت اینترنت، این گرایش بیشتر خواهد شد. بنابراین بهتر است در این نبرد در جبهه درست قرار بگیرید.

بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (SEO):

شرکت گوگل به طور رسمی اعلام کرده است که استفاده از HTTPS را در سیستم رتبه بندی خود تأثیر می‌دهد. به عبارت دیگر گوگل در ارائه نتایج جستجو، رتبه سایتهایی که از HTTPS استفاده می‌کنند را بالاتر می‌برد.

یکی از مشکلات HTTPS این است که که بر سرعت بارگذاری (لود شدن) سایت اثر منفی دارد. در درستی آن شکی نیست، فرآیند رمزگذاری و رمزگشایی چند هزارم ثانیه زمان لازم دارد ولی در اغلب موارد این زمان قابل چشم پوشی است اینکه شرکت‌هایی نظیر گوگل و فیسبوک با وجود اینکه نسبت به سرعت سایت خود حساس هستند، محتوای سایت خود را از طریق HTTPS ارائه می‌کنند خود شاهدی بر این ادعاست. اگر سایت شما به هر دلیلی مشکل سرعت دارد، استفاده از HTTPS می‌تواند این مشکل را بدتر کند زیرا در فرآیند بارگذاری فایل‌های CSS اختلال ایجاد می‌کند ولی روش‌هایی وجود دارد که می‌تواند تا حدودی این مشکل را برطرف نماید. از طرف دیگر با فراگیر شدن HTTP/2، هزینه استفاده از HTTPS کاهش پیدا خواهد کرد.

خلاصه اینکه کاهش سرعت، هنگامی می‌تواند مشکل ساز باشد که یا سایت شما آنچنان دقیق بهینه سازی شده که یک هزارم ثانیه زمان نیز بر سرعت مؤثر آن است، یا آنچنان بد طراحی شده که سرعت آن در حالت عادی هم بد است و نمی‌توان حتی از یک هزارم ثانیه گذشت.

اگر تا الان در نتایج گوگل همیشه پایین‌تر از یک سایت قرار داشتید، شاید دلیلش استفاده سایت های رقیب از SSL باشد که در نتیجه گوگل محتوای آن‌ها را برای کاربران مفیدتر و امن‌تر از سایت شما قلمداد می‌کند! حتی در غیر این صورت برای اطمینان خاطر کاربران از امنیت اطلاعاتشان هم که شده استفاده از اس اس ال را در برنامه خود قرار دهید.

 

نویسنده مطلب

اکرم حاجی قاسمی

دیدگاه خود را ارسال کنید

ساخت سایت حرفه‌ای و باکیفیت در ۵۵ ثانیه

راه‌اندازی سایت های باکیفیت در ۵۵ ثانیه

تارینو سرویس ایجاد و راه‌اندازی یک سایت باکیفیت است که توسط بهترین صاحبان‌ وبسایت استفاده شده‌است. به راحتی سیستم ها و امکانات مورد نظر را نصب کنید، یک قالب زیبا انتخاب کنید و ایده خود را درکمترین زمان به واقعیت تبدیل کنید.