وردپرس، جوملا و دروپال: کدام یک برای شما بهتر است؟

امروزه بهترین وب سایت‌ها توسط سیستم‌های مدیریت محتوا اداره می‌شوند و به شما این امکان را می‌دهند که بدون نیاز به نوشتن حتی یک خط کد، وب سایت خود را به شکل دلخواه در آورید. اگر قصد دارید بدون صرف هزینه زیاد یک سایت قدرتمند و جدید برای خود راه اندازی نمایید، به دنبال گزینه دیگری به جز این سه (وردپرس، جوملا و دروپال) نباشید.

وردپرس، جوملا و دروپال هر سه دارای امنیت بالایی هستند، استفاده از آن‌ها آسان است، انعطاف پذیر هستند و می‌توان آنرا شخصی سازی نمود و بالاخره اینکه هر سه رایگان هستند.

جواب دادن به این سؤال که از بین این سه CMS کدام را انتخاب کنیم مشکل است زیرا همگی گزینه‌های خوبی هستند. بسته به اینکه سایت شما چه کاری انجام می‌دهد، اینکه یک سایت تجاری ساده باشد یا یک شبکه اجتماعی، ممکن است فقط یکی از آن‌ها مناسب نیاز شما باشند.

با مقایسه این سه سیستم مدیریت محتوا متوجه خواهید شد کدام یک برای شما مناسب است.

مقایسه سریع:

 • وردپرس: آسان بودن استفاده از وردپرس باعث شده برای افراد مبتدی بهترین گزینه باشد. وردپرس برای سایت‌های کوچک و متوسط، وبلاگ‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی کوچک بهترین گزینه است.
 • جوملا: برای فروشگاه‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی بهترین گزینه است ولی برای استفاده از آن باید تا حدی مهارت فنی داشت.
 • دروپال: سخت‌ترین و در عین حال قوی‌ترین گزینه پیش روی شماست اما برای استفاده از آن باید با PHP، CSS و HTML آشنا باشید.

wordpress وردپرس

وردپرس محبوب‌ترین سیستم مدیریت محتوا است. با وجود اینکه وردپرس در ابتدای کار خود، برای ساختن وبلاگ استفاده می‌شد، در حال حاضر گوی سبقت را از سایرین ربوده و بیش از 60 میلیون وب سایت از وردپرس استفاده می‌کنند. بیش از 40% از وب سایت‌هایی که نوعی سیستم مدیریت محتوا در آن‌ها بکار رفته است، از وردپرس استفاده می‌کنند. به عبارت دیگر بین سیستم‌های مدیریت محتوا وردپرس با فاصله زیادی از سایر رقبا جلوتر است.

دلایل پرطرفدار بودن وردپرس عبارتند از:

 • نصب وردپرس آسان است: بسیاری از شرکتهای خدمات هاستینگ امکان نصب فوری و خودکار وردپرس را برای کابران فراهم کرده‌اند. به این ترتیب راه اندازی یک سایت جدید فقط به پنج دقیقه زمان نیاز دارد. (البته معمولا دیگر سایت ها وردپرس فارسی را به بخوبی نصب نمی‌کنند)
 • امکان سفارشی سازی: تعداد پلاگین‌ها، تم‌ها و سایر امکانات سفارشی سازی وردپرس از سایر سیستم‌های مدیریت محتوا به‌نحو چشم‌گیری بیشتر است. به دلیل استقبال گسترده از وردپرس، تعداد زیادی از برنامه نویسان، به سمت تولید ابزارهایی برای وردپرس روی آورده‌اند که معمولاً رایگان یا ارزان هستند و به شما کمک می‌کنند با صرف کمترین هزینه سایت خود را شبیه سایت‌های سفارشی ساخته شده توسط طراحان حرفه‌ای درآورید.
 • وردپرس رایگان است: وردپرس مطلقاً رایگان است و علاه بر آن ده‌ها هزار پلاگین و تم رایگان نیز دارد. بنابراین استفاده از وردپرس برای افراد مبتدی بهترین گزینه است زیرا کمک می‌کند با کمترین هزینه سایت خود را سر هم کنند.
 • امکان کمک گرفتن از جامعهٔ بزرگی از کاربران: اگر در مورد سایت خود هر مساله یا مشکلی داشته باشید کافیست از میلیون‌ها نفر کاربر دیگر وردپرس سؤال کنید. تالارهای گفتگویی برای پشتیبانی از وردپرس ایجاد شده که همگی رایگان هستند و می‌توانید طی چند دقیقه جواب سؤال خود را پیدا کنید.

البته باید قبول کرد که وردپرس بی عیب و نقص نیست و اشکالاتی نیز دارد. مهم‌ترین ایراد وردپرس این است که یک کاربر معمولی توانایی انجام تغییرات گسترده در ساختار سایت خود را ندارد و نمی‌تواند بدون کمک گرفتن از یک طراح سایت، تغییرات اساسی عمده‌ای در ظاهر سایت خود بوجود بیاورد. به زبان ساده، توانایی‌های کاربر قفل شده است.

با وجود این وردپرس برای یک کاربر مبتدی بهترین گزینه ممکن است.

drupal دروپال

از نظر عامه پسند بودن بین سیستم‌های مدیریت محتوا، دروپال در رده دوم قرار می‌گیرد. امروزه بسیاری از سایت‌های کوچک و بزرگ از آن استفاده می‌کنند. دروپال یکی از قدرتمندترین سیستم‌های مدیریت محتوای متن باز است. به عبارت دیگر شیب منحنی یادگیری آن تندتر است.

مزیت‌های دروپال عبارتند از:

 • از جهت فنی پیشرفته است: از نظر فنی دروپال پیشرفته‌ترین سیستم مدیریت محتوا در بین سه سیستم معرفی شده است. دروپال بهترین گزینه برای آن دسته از کاربران است که با داشتن دانش فنی، می‌خواهند آستین‌های خود را بالا بزنند و سایتی مطابق سلیقه خود بسازند.
 • سرعت بهتر: صفحه‌های ساخته شده توسط دروپال، نسبت به وردپرس و جوملا سریع‌تر بارگذاری می‌شوند و در مجموع زمان پاسخ دهی این صفحات بهتر است. به این علت که صفحه‌های ساخته شده توسط دروپال سهم کمتری از منابع سرور را به خود اختصاص می‌دهند. با این حال، افزایش تعداد پلاگین‌ها روی سرعت اثر منفی خواهد داشت.
 • امکان سفارشی سازی: سفارشی سازی در دروپال بسیارآسان است. پلاگین، تم‌های زیاد و گزینه‌های بسیاری برای پیکر بندی سایت برای کاربر دروپال وجود دارد. حتی امکان ویرایش مستقیم فایل‌های روت نیز وجود دارد.
 • رایگان بودن: دانلود و نصب دروپال رایگان است.

دروپال قدرتمندترین سیستم مدیریت محتوا است اما برای استفاده از آن باید با HTML و PHP آشنا باشید. لازم نیست در حد یک حرفه‌ای مسلط باشید، ولی باید بتوانید پیغام‌های خطا و ایرادهای کد را برطرف کنید. به مرور زمان که در سایت خود تغییراتی ایجاد می‌کنید تا به چیزی فراتر از یک سایت تجاری ساده تبدیل شود، به کمک یک حرفه‌ای نیاز خواهید داشت. ممکن است لازم باشد یکی را استخدام کنید اما پیدا کردن فردی که در حد پیشرفته دروپال بداند بسیار مشکل است و هزینه‌هایتان را بالا می‌برد. در حالی که به آسانی و با صرف هزینه‌ای کمتر می‌توانید یک فرد تقریباً مسلط را پیدا کنید که در به روز کردن سایت وردپرس تان به شما کمک کند. علاوه بر آن برخلاف وردپرس که می‌تواند سایت شما را در WordPress.com هاست کند، دروپال چنین قابلیتی ندارد و قبل از شروع کار با دروپال باید به فکر هاستینگ سایت خود باشید.

joomla جوملا

جوملا از نظر جایگاه، بین وردپرس و دروپال قرار می‌گیرد. جوملا به اندازه کافی قوی هست که بتوان با آن هر نوع وب سایتی را راه انداخت ولی آنقدرها پیچیده نیست که مثل دروپال نیاز به تجربه فنی داشته باشید.

از نظر تعداد کاربران، جوملا بعد از وردپرس در رده دوم قرار می‌گیرد. حدود 6000 پلاگین و تم برای جوملا ساخته شده است. برخی از دلایلی که سبب می‌شود کاربران جوملا را ترجیح دهند عبارتند از:

 • قابلیت ایجاد شبکه اجتماعی: شبکه اجتماعی یک سایت، بخش مهمی از آن به حساب می‌آید به کمک جوملا می‌توانید به آسانی و در کمترین زمان ممکن یک شبکه اجتماعی ایجاد نمایید.
 • مناسب بودن برای فروشگاه‌های اینترنتی: با استفاده از جوملا می‌توانید به آسانی و در کمترین زمان ممکن یک فروشگاه اینترنتی راه بیاندازید. با استفاده از وردپرس یا دروپال نیز می‌توان یک فروشگاه ساخت، اما این کار به تلاش بیشتری نیاز دارد و باید تغییرات بیشتری در سایت ایجاد کنید.
 • پیچیده نبودن از نظر فنی: جوملا ترکیبی از قدرت دروپال و آسانی وردپرس را در خود جمع کرده. یک فرد غیر فنی می‌تواند بدون نیاز به پشتیبانی فنی، سایت خود را با استفاده از جوملا راه اندازی کند.
 • پرتال پشتیبانی: جوملا یک پرتال برای طرح سؤالات و مسائل فنی دارد که البته به بزرگی وردپرس نیست اما از دروپال بهتر و ارزانتر است.
 • رایگان بودن: جوملا مثل وردپرس و دروپال رایگان است اما برای استفاده از آن نیاز به هاست دارید و مثل وردپرس سایت شما را هاست نمی‌کند.

جوملا قدرت و انعطاف پذیری دروپال و کاربر پسند بودن وردپرس را با هم ترکیب نموده است. و این چیزی است که کاربران جوملا عاشق آن هستند. به کمک جوملا می‌توان هر نوع سایتی ایجاد کرد بدون اینکه به کاربرپسند بودن آن لطمه‌ای وارد شود.

انتخاب گزینه مناسب

هرکس می‌تواند ادعا کند که بهترین سیستم مدیریت محتوا را به کار برده است، در اکثر موارد هر سه گزینه می‌توانند خیلی عالی کار کنند. اما سایت شما ممکن است نیاز به امکانات خاصی داشته باشد که باعث می‌شود فقط یکی از سه گزینه برایتان مناسب باشد.

اگر قصد دارید در کوتاه‌ترین زمان ممکن یک وبلاگ یا وب سایت تجاری ساده راه بیاندازید، وردپرس نیاز شما را برآورده می‌کند.

اگر از همان روز اول امیدوارید که سایت شما رشد خواهد کرد و به امکانات گسترده‌ای نیاز پیدا می‌کنید، دروپال را انتخاب کنید.

اگر قصد دارید سایتی ایجاد کنید که بینابین این دو حالت باشد یا در زمینه شبکه‌های اجتماعی یا تجارت الکترونیک فعالیت کنید، جوملا می‌تواند بهترین گزینه باشد.

هر سه رایگان هستند، هرکدام ابزارهای متنوعی را ارائه می‌کنند که قابلیت‌هایی را به سایت شما می‌افزایند و بالاخره اینکه پشتیبانی فنی برای هر سه وجود دارد هر چند استفاده از دروپال هزینه‌های سایت را زیاد می‌کند.

آیا می‌توان سیستم مدیریت محتوای خود را عوض کرد؟

در مورد سیستم‌های مدیریت محتوا چیزی به نام گزینه اشتباه وجود ندارد. با این حال اگر به این نتیجه رسیدید که گزینه نادرست را انتخاب کرده‌اید و خواستید به سیستم دیگری نقل مکان کنید، این امکان وجود دارد که تقریباً به آسانی سیستم خود را عوض کنید. اما یادتان باشد این کار زمان می‌برد و به کمک افراد حرفه‌ای نیاز دارید تا مطمئن شوید که در حین انتقال بین دو سیستم مشکلی بروز نخواهد کرد.

انتخاب من …

شاید نظر شخصی در یک مطلب علمی جایگاهی نداشته باشد اما گفتن آن شاید بعضی افراد را در انتخاب کمک کند. صادقانه می گویم، انتخاب من وردپرس است. سایت ما که الان در حال خواندن آن هستید بر پایه وردپرس کار می‌کند. افزودن محتوای جدید به سایت بسیار آسان است. هزاران پلاگین و تم رایگان وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید بدون نیاز به دانستن CSS و HTML یا هر زبان برنامه نویسی دیگری، هر تغییری که نیاز دارید در سایت بدهید (البته تیم فنی بلاگینو به‌خوبی از پس تغییرات برمی‌آیند). علاوه بر این هزاران آپدیت امنیتی وجود دارند و خیالتان راحت است که افراد حرفه‌ای پشت‌تان را دارند.

اگر تازه کار هستید پیشنهاد من به شما وردپرس است. این امکان وجود دارد که برای همیشه کاربر وردپرس باقی بمانید. حتی هنگامی که تعداد پست‌ها و کاربران سایت شما خیلی زیاد شدند.

در نهایت این شما هستید که قرار است از این سایت استفاده کنید، پس نگران این نباشید که در سایت های دیگر نوشته اند فلان سیستم بهتر از دیگر سیستم هاست. اگر هنوز هم به نتیجه ای نرسیده اید نگاهی به پنل کاربری آن ها بیاندازید و عکس هایشان را مشاهده کنید. اگر تجربه کار با هریک از سیستم های مدیریت محتوا را دارید در قسمت نظرات، دیدگاه خود را با کاربران بلاگینو به اشتراک بگذارید.

نویسنده مطلب

اکرم حاجی قاسمی

دیدگاه خود را ارسال کنید

ساخت سایت حرفه‌ای و باکیفیت در ۵۵ ثانیه

راه‌اندازی سایت های باکیفیت در ۵۵ ثانیه

تارینو سرویس ایجاد و راه‌اندازی یک سایت باکیفیت است که توسط بهترین صاحبان‌ وبسایت استفاده شده‌است. به راحتی سیستم ها و امکانات مورد نظر را نصب کنید، یک قالب زیبا انتخاب کنید و ایده خود را درکمترین زمان به واقعیت تبدیل کنید.