چگونه سایت بر پایه وردپرس را از یک‌هاست به هاست دیگر منتقل کنیم

در این مقاله نحوه انتقال وردپرس از هاستی به هاست دیگر را آموزش می‌دهیم. هاست قدیمی شما ممکن است wordpress.com یا هر هاست دیگری باشد، این مقاله جزییات روش انتقال وردپرس برای هردو حالت را پوشش می‌دهد.

نحوه انتقال وردپرس از یک‌هاست به هاست دیگر به سه صورت خواهد بود:

  • انتقال کامل وردپرس
  • انتقال وردپرس از wordpress.com
  • انتقال دیتای (اطلاعات) سایت بر پایه وردپرس

انتقال کامل وردپرس

انتقال وردپرس از یک‌هاست به هاست دیگر بسیار آسان است به شرط اینکه این کار را به روش صحیح انجام دهید. اصولاً انتقال وردپرس از یک‌هاست به هاست دیگر سه مرحله دارد: انتقال فایل‌ها، انتقال دیتابیس و پیکربندی مجدد (در صورت نیاز)

انتقال فایل‌های وردپرس

برای انتقال فایل‌ها از یک‌هاست به هاست دیگر، باید از FTP استفاده کنید. ابتدا باید فایل‌ها را روی کامپیوتر خود دانلود نموده و آنگاه در حساب جدید خود آپلود نمایید. اگر هاست قدیمی شما بر پایه cPanel کار می‌کند، می‌توانید به File Manager رفته و همه فایل‌های موجود در سایت خود را تبدیل به یک فایل فشرده ZIP نمایید. سپس این فایل زیپ را به هاست جدید خود منتقل کرده و آنرا باز کنید. این کار سبب صرفه جویی در زمان خواهد شد زیرا انتقال یک فایل بزرگ به مراتب سریعتر از انتقال تعداد زیادی فایل کوچک است.

انتقال دیتابیس وردپرس

گام دوم انتقال دیتابیس است. دراین مرحله باید دیتابیس خود را export کنید. تارینو به‌طور خودکار این کار را انجام می‌دهد، برای این کار به پنل مراجعه کنید یا می‌توانید با قسمت پشتیبانی شرکتی که سایت شما را هاست کرده تماس گرفته و از آنها کمک بخواهید. روی‌هاست جدید خود یک دیتابیس جدید بسازید سپس اطلاعات دیتابیس قدیمی را import کنید.

پیکربندی مجدد وردپرس

حالا که فایل‌ها و دیتابیس خود را منتقل نمودید، تنها کاری که باقی مانده این است که وردپرس خود را دوباره تنظیم کنید تا بتواند روی سرور جدید هم کار کند. به این منظور، فایل wp-config.php را که در پوشه root وردپرس قرار دارد باز کنید و این خط را پیدا کنید.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقادیر فوق را با نام دیتابیس، نام کابری و گذرواژه فعلی خود جایگزین کنید و فایل را ذخیره کنید. وردپرس شما حالا می‌تواند از سرور جدید بالا بیاید.

code

نکته مهم: اگر نام دامنه سایت خود را تغییر دهید، علاوه بر مراحل فوق، نیاز به انجام تنظیمات بیشتری خواهد بود.

انتقال وردپرس از سایت WordPress.com

فقط با چند کلیک می‌توانید بلاگ وردپرس خود را از سایت WordPress.com به هاست دلخواه خود ببرید. برای انتقال سایت، ابتدا در بلاگ وردپرس خود لاگین کنید سپس به منوی ابزارها(Tools) بروید و روی برون‌بری(Export) کلیک کنید. در صفحه‌ای که باز می‌شود گزینه هر محتوایی(export All content) را انتخاب نموده و روی دکمه دریافت پرونده برون‌بری شده(Download Export File) کلیک کنید و فایل xml را روی کامپیوتر خود ذخیره کنید.

1

از این مرحله به بعد دیگر کاری به بلاگ و حساب WordPress.com خود ندارید. حالا باید این اطلاعات را روی سایت وردپرسی جدید خود import کنید، برای این کار با نام کابری و گذرواژه خود وارد شوید از منوی ابزارها(Tools) گزینه درون‌ریزی(import) را انتخاب کنید.

2

در صفحه‌ای که باز می‌شود گزینه WordPress را انتخاب نمایید.

3

صفحه دیگری باز خواهد شد که از شما می‌خواهد پلاگین WordPress Importer را نصب کنید. روی نصب(Install Now) کلیک کنید.

4

هنگامی که فایل‌های پلاگین دانلود شدند، روی گزینه فعال کردن افزونه و اجرای درون‌ریزی(Activate Plugin & Run Importer) کلیک کنید.

5

حالا در صفحه‌ای که باز می‌شود روی Browse کلیک کنید. فایل xml را که در مرحله قبل روی کامپیوتر خود ذخیره کرده بودید را انتخاب کنید. روی Upload کلیک کنید. اگر محتوای سایت شما خیلی زیاد باشد، در این مرحله یک پیغام خطا ظاهر خواهد شد. کاری که باید انجام دهید این است که فایل xml را دوباره آپلود کنید. انتقال اطلاعات از جایی که قطع شده بود از سر گرفته خواهد شد. این کار را آنقدر تکرار کنید تا وردپرس پیغام بدهد که همه محتوای سایت با موفقیت آپلود شده است.

6

صفحه‌ها و پست‌های جدید نیاز به یک نویسنده دارند. در این صفحه می‌توانید نویسنده پست‌ها را تعیین کنید یا یک نویسنده جدید ایجاد کنید. فراموش نکنید کنار عبارت Download and Import file attachments را تیک بزنید تا عکس‌ها و سایر فایل‌ها نیز منتقل شوند. در آخر روی Submit کلیک کنید.

7

به این ترتیب همه فایل‌ها و تنظیمات بلاگ شما به وردپرس جدید منتقل می‌شود.

8

نکته مهم: با این روش فقط می‌توانید پست‌ها، صفحه‌ها، عکس‌ها و فایل‌های خود را منتقل کنید. پلاگین‌ها و تم‌های موجود در سایت WordPress.com رایگان نیستند بنایراین انتقال آن‌ها ممکن نیست و باید بصورت دستی تم و پلاگین های مورد نیاز را روی وردپرس خودتان نصب کنید.

انتقال دیتای سایت بر پایه وردپرس

ممکن است بخواهید فقط دیتای یک سایت وردپرس را به وردپرس دیگری منتقل کنید. در این حالت مکانیسم ساده‌ای وجود دارد که به کمک آن می‌توانید با چند کلیک همه پست‌ها، کامنت‌ها، کاربران و … را منتقل کنید. برای این کار پس از لاگین کردن به وردپرس قدیمی خود از منوی ابزارها(Tools)، برون‌بری(Export) را انتخاب کنید.

9

در این صفحه تعیین کنید که می‌خواهید همه محتوای سایت منتقل شود یا فقط پست‌ها و صفحه‌های آن. فرض کنید بخواهیم همه محتوای سایت را منتقل کنیم. روی دریافت پرونده برون‌بری شده(Download Export File) کلیک کنید و فایل xml را روی کامپیوتر خود ذخیره کنید. حالا در وردپرس جدید خود لاگین کرده و از ابزارها(Tools) گزینه درون‌ریزی(import) را انتخاب کنید. در این صفحه WordPress را انتخاب کنید.

3

در این صفحه باید نویسنده وبلاگ را تعیین کنید. می‌توانید همان نویسنده قدیمی را انتخاب نمایید یا یک نویسنده جدید ایجاد کنید. گزینه Download and import file attachments را تیک بزنید تا وردپرس همه پست‌های شما را همراه با عکس‌ها و دیگر رسانه‌های موجود در آن بطور کامل منتقل کند.

وردپرس

در آخر روی Submit کلیک کنید. به این ترتیب همه پست‌ها، صفحه‌ها و سایر محتویات سایت شما به وردپرس جدید منتقل می‌شود.

نویسنده مطلب

اکرم حاجی قاسمی

یک پاسخ

عیرضا نادمانی

بسیار عالی!
ممنون دردسر رو از سرم باز کردید 🙂

پاسخ دادن

دیدگاه خود را ارسال کنید

ساخت سایت حرفه‌ای و باکیفیت در ۵۵ ثانیه

راه‌اندازی سایت های باکیفیت در ۵۵ ثانیه

تارینو سرویس ایجاد و راه‌اندازی یک سایت باکیفیت است که توسط بهترین صاحبان‌ وبسایت استفاده شده‌است. به راحتی سیستم ها و امکانات مورد نظر را نصب کنید، یک قالب زیبا انتخاب کنید و ایده خود را درکمترین زمان به واقعیت تبدیل کنید.